icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Veri kurtarma merkezleri çoğu zaman erişimi çeşitli nedenlerle mümkün olmayan verilerle ilgili olarak yaptıkları çalışmalarla gündeme geliyor. Oysa güvenli bir şekilde veri silmek için de veri kurtarma merkezlerinin çalışmalarından faydalanılabilir. Veri kurtarmanın tam tersi olarak düşünülebilecek bu çalışma özel olan verilerin erişimini tamamen ortadan kaldırmak için gerçekleştiriliyor.

Güvenli Veri Silme Nedir?

Bilgisayar sistemi üzerinden ya da veri depolama aygıtlarından veriler silindiğinde genellikle erişiminin bir daha mümkün olmadığı düşünülür. Oysa bu bilgisayar ya da veri depolama aygıtı profesyonel bir veri kurtarma merkezine ulaştırıldığında silindiği düşünülen veriye yeniden erişim mümkün olabilir. Sonuç olarak bir veriyi silmeniz, o verinin tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmez.

Neden Güvenli Veri Silme İşlemi Yapılmalı?

İşte bu noktada devreye güvenli veri silme işlemi giriyor. Mevcut verinin hiçbir şekilde erişilemez olmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma özel olarak bilgilerin güvenli bir şekilde ortadan kaldırılması amacıyla yapılıyor. Bir CD ya da DVD içerisinde yer alan verilerden kurtulmak için genellikle kullanıcılar tarafından kırma işlemi yapılır. Oysa kırılan bir CD ya da DVD içerisinde yer alan veriler % 95 gibi yüksek bir olasılıkla kurtarılabiliyor.

Bu durum güvenli veri silme işleminin aslında ne denli mühim olduğunu ortaya koyuyor. Bu işlemin özel bir yazılım kullanılarak ve özel bir işlem ile gerçekleştirilmesi gerekiyor. Sonuç olarak sizin için özel olan ve tamamen silinmesini istediğiniz verileri yok etmek için GOLD DATA gibi profesyonel bir veri kurtarma ekibi ile iletişime geçmeniz gerekir. 

Güvenli veri silme ile ilgili olarak hazırladığımız bir önceki yazımız veri depolama ve veri kaybı yazımıza da göz atmayı unutmayın.