icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Profesyonel, amatör ya da dijital fotoğraf makinası kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı problemler arasında fotoğrafların kendiliğinden silinmesi de var. Aslında pek çok kişi yaşadığı bu sorunu fotoğrafların silinmesi şeklinde ifade etse de aslında çoğu zaman bir veri kaybı söz konusu olmayabiliyor. Fotoğraflar kişiler için kıymetli veriler olduğundan silindiği düşünülen verilerin kurtarılması için devreye veri kurtarma merkezleri giriyor.

Veri kurtarma çalışması ile farklı markalarda ya da modellerde fotoğraf makinalarında yer alan fotoğrafların yeniden erişilebilir bir form kazanması mümkün olabiliyor. Bir başka deyişle şayet gerçekten bir veri kaybı yaşanmamışsa fotoğraf makinalarında yer alan fotoğraflarda meydana gelen dosya bozulması onarılabiliyor. Fakat bunun için mutlaka profesyonel bir ekip tarafından gerekli çalışmanın yapılması gerekiyor. Aksi halde mevcut verilerin tamamen bozulması ve bir daha erişilemez bir hale gelmesi maalesef ortaya çıkabiliyor.

Fotoğraf Makinasındaki Fotoğraflara Erişilemediğinde Ne Yapılmalı?

Eğer hiçbir silme işlemi yapmadığınız halde fotoğraf makinanızda bulunan fotoğrafları göremiyorsanız makinanızı hemen kapatmanız ve profesyonel bir veri kurtarma firması ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Çünkü bu cihazlarda çok özel yazılımlar kullanılıyor. Sizin makinanız üzerinde yapacağınız bir işlem yazılımın tamamen bozulmasına sebebiyet verebilir. Bu durumda fotoğraf makinanızda mevcut olan ancak sizin göremediğiniz fotoğraflar gerçekten bir daha erişilemez hale gelebilir.

Profesyonel veri kurtarma ekipleri her fotoğraf makinasının markasına hatta modeli uygun yöntemleri ve yazılımları kullanarak veri kurtarma çalışması yapıyor. Hatta çoğu zaman makinanın yazılımı ile birebir aynı yazılımlar kullanılıyor. Bu nedenle bozulmuş olan yazılım düzeltilebiliyor ya da ulaşılamayan veriler yani fotoğraflar yeniden erişilebilir hale gelebiliyor. Ancak cihazın darbe almaması ya da ıslanmaması için mutlaka dikkatli bir şekilde paketlenmesi ve çok sarsılmayacak şekilde veri kurtarma merkezine ulaştırılması gerekiyor. 

En yaygın RAID problemleri yazımızda sık karşılaşılan RAID sistemi problemlerini ele aldık ve sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştık.