icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayarı ilk kullandığınız zamanki haline getirmek ve dosyaları silmek gibi amaçlarla bilgisayarınıza format atmanız gerekebilir. Format aslında bilgisayarı bir anlamda sıfırlama işlemidir. Bilgisayarınızda mevcut olan tüm dosyaları siler. Bu durumda formatta silinen dosyaları kurtarma amacıyla farklı bir işlem yapmanız gerekebilir. Bunun için de bir programı kullanmanız gerekecek.

Recovery My Files bu programlar arasında belki de en bilineni ve en çok kullanılanıdır. Bunun nedeni formatta silinen dosyaları kurtarma amacıyla en kolay uygulanan programlardan biri olmasıdır. Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra bir sayfa açılıyor ve bu sayfada karşınıza çeşitli seçenekler çıkıyor. Bu seçenekler, formatlanmış diskten hızlı veri kurtarılması, formatlanmış diskten tam veri kurtarılması gibi sıralanabilir.

 

Format Sonrası Dosya Kurtarma

Açılan sayfada bu seçeneklerden birini tercih ederek devam etmeniz gerekiyor. En ideal olanı tam dosya taramasıdır. Bu seçeneği tercih ettikten sonra kurtarmak istediğiniz klasörü ve içinde yer alan diski seçin. Devam dediğinizde bu dosyanın uzantısını seçin ve start bölümüne tıklayın. Tarama yapıldıktan sonra bu uzantıya ait olan dosyalar ve adetleri karşınıza çıkacak. Bu listede kurtarmak istediğiniz dosyayı seçerek Sava Files As butonuna tıklayın. 

Ardından kaydetme aşamasına geçiliyor ve dosyayı nerede kaydetmek istediğiniz size soruluyor. Eğer bilgisayarın C diskine format attıysanız, kayıt için D diskini seçmeniz gerektiğini de belirtelim. Bu yöntemle format sonrasında istediğiniz belgeleri kolaylıkla kurtarabilirsiniz. Ancak her aşamada seçimlerinizi dikkatli yapmaya özen gösterin. 


RASTGELE