icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Siber saldırılan günümüzün en büyük tehlikelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Her gün onlarca farklı siber saldırı yüzlerce bilginin çalınmasıyla sonuçlanıyor. Aslında dünyanın en büyük siber saldırısı olarak nitelendirilen çok sayıda farklı olayın bulunduğunu belirtebiliriz. Bunlardan biri de Linkedln tarafından yapılan açıklama ile gün yüzüne çıktı. Linkedln 2012 yılında 6,5 milyon hesabın çalındığı yönünde bir açıklama yapmış ve tüm dikkatleri üzerinde toplamıştı. 

Bu siber saldırıda 117 milyonu aşkın hesabın şifre bilgileri de satıldı. 2013 yılında Target yine bir siber saldırı ile gündeme geldi. Tam 110 milyon müşterisinin hem kişisel hem de mali bilgileri siber saldırı ile ifşa edildi. Yine büyük ses getiren bir diğer saldırıda siber saldırganların hedefi JP Morgan Chase oldu. Bu saldırıda milyonlarca banka hesabındaki bilgiler çalınmış ve tüm dünyada çok ciddi tedirginlik yaşanmıştı.

 

Dünyanın Gündemine Oturan Siber Saldırılar

2014 yılında ise Home Depot siber saldırganların yeni hedefiydi. 50 milyondan daha fazla sayıda müşterinin kredi kartı bilgilerini çalan saldırganlar bu olaydan en çok Home Depot firmasının zarar görmesine neden oldu. Çünkü firma mağduriyeti gidermek için 179 milyon dolar ödedi. 

Sony Pictures sunucularının hacklenmesi de yine dünya genelinde büyük skandala dönüştü. Kuzey Koreli oldukları ileri sürülen siber saldırganlar teknoloji devi olan bir firmayı hacklemeyi başardı. Halen siber saldırılara karşı yüksek düzeyde güvenlik önlemleri geliştirilemeye çalışılıyor.