icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayar kullanıcılarının hemen hepsi Word dosyalarının ya da Excel dosyalarının açılmaması gibi bir problem yaşamıştır. Çünkü bilgisayar ortamında en sık yaşanan durumların başında bu dosyaların kısmen ya da tamamen bozulması ile buna bağlı olarak dosyalara erişiminin mümkün olmaması geliyor. Aynı zamanda sıkıştırılmış dosyalarda da benzer şekillerde veri erişiminin mümkün olmadığı dosya bozulmaları yaşanabiliyor.

Dosya Bozulmasının Nedenleri

Veri tabanı sistemlerinde kısmi de olsa fiziksel olarak ortaya çıkan basit bir hasar dahi Word ve Excel dosyalarının açılmasını önleyebiliyor. Zira sıklıkla yaşanan bu problemlerin temel nedeni incelendiğinde genellikle dosyaların tutulduğu veri tabanı sistemlerindeki hasarlardan kaynaklandığı anlaşılıyor. Aynı durum yedekleme sistemlerinde ve sıkıştırılmış dosyalarda da görülebiliyor. Ancak bu dosyalara erişimi engelleyen tek neden veri tabanı sistemlerinde görülen hasarlar değil. Kötü amaçlı yazılımlar da bilgisayar kullanıcılarının bu sorunu sıklıkla yaşamasına sebebiyet verebiliyor.

Bozulan Dosya Verileri Kurtarılabilir mi?

Profesyonel bir veri kurtarma merkezi tercih edildiğinde bilgisayar sistemleri kapsamında kullanılan Word ve Excel dosyalarının kurtarılması mümkün olabiliyor. Çoğu zaman veri tabanı sistemlerindeki arıza tespiti gerçekleştiriliyor ve hemen ardından bu arıza onarılarak verilere yeniden erişim sağlanabiliyor. Ancak elbette söz konusu dosyalar erişimi engelleyen nedenler, verilerin kurtarılmasında belirleyici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Virüsler nedeniyle erişimin engellendiği durumlarda da veri kurtarma işlemi yapılabiliyor. Hatta profesyonel bir ekiple hizmet veren GOLD DATA ihtiyaç olması halinde özel yazılımlar hazırlayarak verilerin erişimini sağlayabiliyor. Bilgisayar kullanıcılarının erişemediği verilere erişmek için uğraş vermesi maalesef veri kurtarmayı sıkıntıya sokabiliyor. Bu nedenle bilgisayarın ya da verinin depolandığı aygıtın hemen kapatılarak veri kurtarma merkezine ulaştırılması gerekiyor. 

Dosyalarınızı güvenli bir şekilde sildiğinizden emin misiniz? Güvenli veri silme yazımızda sizlere bu işin püf noktalarından bahsettik.