icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Casus yazılım olarak ifade edilen ve kişilerin tüm bilgilerine erişim imkânının sunan uygulama yasalar gereğince yasak olmak ile beraber oldukça da sakıncalı durumların zaman içinde de yaşanmasına etki edebilir.

Bilgisayar ya da cep telefonların yüklenebilen casus yazılım programları sayesinde birçok veri elde edilmesi mümkün olmak ile beraber ortam dinleme işlemleri de hayata geçirilebilmektedir.

Casus yazılımlar her ne sebebe bağlı olursa olsun bilişim suçu olarak sayılmaktadır. Bilişim suçu olarak ifade edilen uygulamaya yer açılması durumunda ilgili kanun hükümlerince kişi suç işlemiş olarak sayılır. Özel hayata ve alanlarına karşı işlenen suçlar kanunun hükmünün yanında bilişim sistemine girme ve sistemi bozma, veri yok etme, veri silme, engelleme ya da verilerin el değiştirilmesi suç hükümlerini de işlemiş olur.

Casus yazılımın bilgisayarınızda ya da telefonunuzda varlığını tespit etmeniz durumunda bu bilgi ile beraber yasal süreci de başlatmanız mümkündür.

Casus Yazılımı Nedir?

Casus yazılım programları genellikle kişilerin en yakınları tarafından gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra hiç tanımadığınız kişiler ya da iş hayatı içinde bilgilerinize erişim sağlamak isteyenlerde casus yazılım programına yer vererek kişisel verilerinize yer açmaktadır.

Casus yazılım bilgisayar ya da cep telefonlarına yüklenebilen küçük programlardır. Tespiti son derece güç olabilen casus yazılım telefon görüşmelerinizden sosyal medya mesajlaşmalarınıza ve medyanıza kadar tüm alana erişim sağlamanın yanı sıra ortam dinleme uygulamasında da yer verebilmektedir.

Bilginiz dâhilinde olmayan ve tüm kişisel verilerinizi edinmek amacı ile kullanılan casus yazılımların yüklenmesinde birçok işleme yer açılabilir. Özellikle bu kullanımlarda mail yolu ile bulaştırma sıklıkla karşılaşılan durumlar arasındadır. Bu sebep ile tanımadığınız ya da güvenliğinden emin olmadığınız mailleri açmamanız ya da yükleme yapmanız önerilir.

Casus Yazılımı Nasıl Tespit Edilir?

Telefonunuza ya da bilgisayarınıza yüklenen casus yazılım ile kişisel tüm verileriniz başkalarının kullanımına açılır. Bu işlemlere yer veren kişiler bilişim suçu işlemekte olup tespit edilmesi ile birlikte işlemlerde başlatılabilir.

Casus yazılım tespiti için yetkiniz ile birlikte işlem gerçekleştirilebilir. Bu işlemde yazımsal ve donanımsal işleme yer verilerek gerekli müdahaleler yapılabilmektedir.

Casus yazılım ile ilgili olarak tespit işlemine yer açmak için yetkinin yanı sıra cihazında tespit edilmesi gerekir. Uzaktan erişim ya da bağlantı yapılarak işlemin teknik olarak gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır. Bu sebep ile başvurunuzda gerekli cihazın da teslim edilmesi gerekir.

Casus yazılımın cihazda olduğunun anlaşılması ya da casus yazılım ile ilgili şüpheye düşmenizi sağlayacak olan bazı kriterler bulunmaktadır. Bu detaylara sahip olunması her zaman casus yazılım olarak ifade etmemek ile beraber casus yazılım olup olmadığına dair işleme de yer verilmesinde etkili olabilir.

Casus yazılım tespitinin yapılmasında aşağıda yer alan detaylar dikkat çeker.

·  İnternet veri kullanımını son derece artış gösterir. İnternet veri kullanımı ya da kontör kullanımında yaşanan sıra dışı durumlar casus yazılım programı ile ilgili olarak görülebilmektedir.

·  Telefonlarda görülen bir diğer durum ise cihazda ısınma ve pil ömrünün azalmasıdır.

·  Cep telefonunuza gelen farklı mesajlar

·  Akıllı cep telefonunun değişik davranması, istenen komutlara anında yanıt vermeme ya da farklı uygulamaları açma

·  Pilin hızlı şekilde bitmesi

·  Telefon görüşmeleri sırasında hatta garip seslerin yaşanması

·  Cep telefonunuzun kendiliğinden kapanabilir. Bunun yanı sıra kendiliğinden yeniden başlatmaya da geçebilir.

·  Bağlantınız olan insanlara istenmeyen mesajların gönderilmesi de casusu yazılım ile ilgili olarak yaşanan durumlar arasında yer almaktadır.

·  Sık kullanılanlar, araç çubukları, ana sayfa ayarları gibi birçok alanda herhangi bir değişiklik yapmadığınız halde değişiklik yapıldığına dair olarak da işlem sunması ile de anlaşılabilmektedir.

·  Özellikle kalitesiz seçim olan casus yazılımlar bilgisayar masaüstünde ikon olarak da yer alabilir. Dikkat etmeniz durumunda anında fark edebileceğiniz bir durumudur

Casus yazılım programlarının cihazınızda olduğunun anlaşılması her zaman kolay bir işlem olarak karşımıza çıkmaz. Birçok casus yazılım uygulaması son derece kaliteli olmak ile beraber kullanıcının da anlaması zor olan tercihleri sunar. Casus yazılımın cihazınızda yüklü olduğuna dair şüpheniz var ise ya da yukarıda sayılan durumlar ile karşılaşıyorsanız cihazınızda casusu yazılım olabilir. Cep telefonunuzda ya da cihazlarınızda bu ve buna benzer durumların yaşanması ile başvurunuzu yaparak gerekli olan çalışmayı başlatabilirsiniz.

Casus Program Tespitinden Sonra Ne Yapabilirim?

Casus yazılımlar kişilerin özel olanlarına ihlal olarak kanunlar ile yasaklanan ve bilişim suçu olarak yer alan programlardır. Bu programı yükleyen kişi yasalar gereğince suçlu olmak ile beraber hakkında gerekli davalarında açılması mümkün olur.

Kişisel tüm bilgilerin yanı sıra çevrenizde olan kişilerinde bilgilerinin alınmasına sebep olan casus yazılımların kullanımı son derece zararlıdır. Kişisel verilerinizi sadece elde edilmesi değil bunun kullanılması da sonrasında büyük sıkıntılara yer açabilmektedir. Maddi olduğu kadar manevi değerlere de ters olan casus yazılımlar kişilerin ve kişinin bağlantılı olduğu tüm kişilerin de özel hayatlarına etki ederek bu kişilerin de bilgilerine erişebilmektedir.  Gerçekleştirilecek olan işlemler sonrasında casus yazılımın tespit edilmesi durumunda uygulama programına yer açarak yüklemeyi yapan kişiler hakkında yasal düzenlemeler giderek dava açılma işlemi de gerçekleştirilir.

Casus yazılımın cihazınızda olmasının tespit edilmesi için cihazınız ile birlikte işlem için başvurunuzu yapmanız gerekir. Casus yazılımın olup olmadığı uzaktan erişim ya da bağlantı yöntemleri ile anlaşılamamaktadır. Yapılacak olan işlemler sonrasında gerekli olan çalışmalar casusu yazılım varlığına dair tespitte bulunması durumunda ise bilirkişi raporu ile beraber gerekli adli mercilere başvurunuzu yaparak yasal süreci de başlatabilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler ile yasal süreci başlatmakta tamamen sizin isteğiniz ile gerçekleşir. Gerçekleştirilecek olan tüm işlemler için öncelikle yetkiyi ekibe verdiğinize dair de sizden onay alınmaktadır. Yetkinin alınması ile beraber işlem başlatılarak casusu yazılımın olup olmadığı belirlenir ve rapor olarak sunulur.

Casus Yazılımı Olan Cihazımı Ne Yapmalıyım?

Casus yazılım kişilerin tüm verilerine ulaşım sağlanarak tüm bilgilerinin erişime açılmasına neden olur. Casus yazılım varlığından şüphelendiğiniz cihazınızda programın var olup olmadığını anlamak için öncelikle casus yazılım ile ilgili başvurunuzu cihazınız ile beraber yapmanız gerekir. Sizin yetkiniz ile gerçekleştirilecek olan işlemlerde casusu yazılım varlığının tespit edilmesi sonrasında gerekli yasal işlemlere başlayabilirsiniz.

Casusu yazılımın cihazdan kaldırılması aşamasından da uzman ve profesyonel ekip size gerekli desteği vererek güvenli bir cihaza sahip olmanızı da sağlayacak olan uygulamaya yer açar.

Cihazınızda casusu yazılım olduğundan şüphelenmeniz durumunda geçici önlemeleri alabilirsiniz. Casus yazılım tespit işlemi için yapacağınız başvuruya kadar geçici çözümlere yer vererek sisteminizden bilgi akışını da kesmeniz mümkün olacaktır. Aşağıda yer alan uygulamalara yer vermeniz geçici çözüm olmak ile beraber mutlaka casusu yazılımdan şüphelenmeniz durumunda cihazınızı yetkili ve uzman kişilere ulaştırarak casusu yazılım programının olup olmamasına dikkat etmeniz önerilir.

·  Casusu yazılımının cihazınızda olduğunda şüphelenmeniz durumunda uçuş modu ya da uçak moduna almanız önerilir.

·  Casus yazılımın telefonunuzda tespit edilmesine kadar yapılacak olan işlemlere engel olmak için telefonunuzun internet bağlantısını da kesmeniz gerekir.

·  Cep telefonunuzda yer alan sim kartı çıkarmanız tavsiye edilir.

Casus Yazılımlar Hangi Bilgilerime Ulaşabilir?

Casus yazılımlar kişilerin en yakınları tarafından bilgisayar ya da telefonlara yüklenebildiği gibi aynı zamanda tanımadığınız kişiler ya da rakipleriniz tarafından da uygulama gerçekleştirilebilir.

Casusu yazılımın cihazınıza yüklenmesi ile birlikte tüm kişiler verileriniz ve tüm bilgileriniz alınabilmektedir. Aşağıda casus yazılım programına yer açılarak alınabilecek olan bilgilere yer verildi.

·   Ortam seslerinin dinlenmesi casus yazılım programları sayesinde en sık yapılan uygulamalardır. Telefonun mikrofonun açılması ile ortamda yapılan tüm konuşmalar dinlenebilmesinin yanı sıra bu konuşmalar kayıt altına da alınabilmektedir.

·  Casusu yazılım programının cihaza yüklenmesi ile beraber tüm sosyal medya takibi rahatlıkla yapılabilir. Telefon ya da diğer cihazlarınıza bağlı olan whatsApp, Skype, Facebook, Line gibi platform ve sohbet programları tamamen kontrol altına alınabilir.

·  Cep telefonunuzdan ya da cihazlarında yapılan tüm görüşmeleri dinlemenin yanı sıra kaydetmeniz de mümkün olmaktadır.

·  Casus yazılım sonrasında tüm maillerinizi okuyabilir. Gönderimlerinizi ve gelen iletilerinizi de takip edilebilmektedir.

·  Gerçek zamanlı olarak konumunuz casus yazılım uygulaması sayesinde tespit edilebilmektedir.  

·  Telefonunuzda yer alan herhangi bir şifreniz ya da Facebook şifreniz gibi tüm şifrelerinizde casus yazılım ile tespit edilebilmektedir.

·  Günlük aktivitelerin tespit edilmesi

·  Ağ üzerinden gerçekleştirilen alışverişler

·  Kredi kart bilgileriniz ve şifreniz

·  Hesap numaranızın ve giriş şifrenize dair tüm bilgilere erişim sağlanabilir.

·  Kişisel tüm verileriniz kayıt altına alınır

Casus yazılım programları cihazınızda veri kaybına sebep olmak ile beraber cihazınız zarar görmesine sebep olabilmektedir.  Casus yazılım programı adınıza hesaplarınızda işlemlerde yapabilir. Sizin mailinizi kontrolü, konuşmalarınızı ya da görüşmelerinizi kayıt altına alabilir aynı zamanda bu görüşmeleri de ya da kişisel bilgilerinizi de paylaşabilir. Bu sebep ile casusu yazılımlar son derece sıkıntı yaratan ve oldukça tehlikeli programlardır.

Telefona Uygulama Yüklerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Casus yazılımlar sadece sevdikleriniz ya da yakınlarınız tarafından takip edilmeniz için gizlice kurulan programlar değildir. Bunun yanı sıra tanımadığınız ve kötü niyetli olan birçok kişide sizin cihazınıza ulaşım sağlayarak casus yazılım işlemlerine yer açabilir. Bu işlemler ile ilgili yapılan çalışmalar genellikle telefona yapılan ya da cihazlara gerçekleştirilen yüklemeler ile ulaşabilir. Telefon ya da benzeri tüm cihazlara yükleme yaparken öncelikle güvenliğinden emin olduğunuz seçeneklere yer açmanız önerilir. Bunun yanı sıra yükleme sırasında erişim ile ilgili olarak listeye dikkat ederek kişisel verilere erişime izin vermemenizde son derece önemlidir.