icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Çalışmayan hard diskleriniz kendi yöntemleri ile düzeltmeye çalışan kullanıcılar hatalı davranışlarda bulunarak hard disklerinin kalıcı olarak bozulmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple, bozuk disklere uygulanan yanlış hareketlerin öğrenilmesi ve bu konuda gerektiği zaman profesyonel destek alınması gerekiyor.

1. Diski Kullanmayı Sürdürmek

Hard diskler bozulduğu zaman en sık yapılan hatalardan biri kullanıcıların disklerini kullanmaya devam etmesi oluyor. Bu tür durumlar yaşandığı zaman kurtarılacak verilerin üzerine yenilerinin yazılması gibi ciddi sorunlar meydana gelebiliyor ve verilerin geri getirilmesi daha da zorlaşabiliyor.

2. Disk Bölümlerini Yeniden Yaratmak

Diskteki hatalı kısımlar için yeni bir bölümlendirme yapmak ve verilerin üzerine veri yazılmasına yol açmak veri kurtarma sürecinin başarısız olmasına sebep olabiliyor. Hasar gören ama o zamana kadar kalıcı olarak silinmemiş olan veriler, yanlış bölümlendirmelerden sonra geri getirilemeyecek şekilde hasar görüyor.

3. Veri Kurtarma Yazılımları

Kolaylıkla elde edebileceğiniz veri kurtarma yazılımlarını kullanmanız yapabileceğiniz en büyük hatalar arasında yer alıyor. Bu tür ücretli veya ücretsiz olarak erişebileceğiniz veri kurtarma yazılımları fiziksel hasarlı olan disklerde herhangi bir işe yaramayacağı gibi disk üzerinde fazladan aşınma ve yıpranmaya da yol açabiliyor. 

4. Diski Birleştirmek

Sabit disk içerisinde parçalanmış olan dosyaları bilgisayar üzerinden birleştirmeye çalışmanız diskin daha fazla çalışmaya ihtiyaç duymasına ve ısınmasına sebebiyet verebilir. Disk birleştirme işlemi hasarlı olmayan blokların yanlış birleşmesine ve kaybolmasına da yol açabilir.

5. Diski Açarak Müdahalede Bulunmak

Profesyonel kişiler tarafından özel laboratuvar ortamında açılması gereken diskleri kendi imkanlarınız ile açarak düzeltmeye çalıştığınız zaman diskiniz ile vedalaşmaya başlayabilirsiniz. Diski açtığınız mekandaki gözle göremeyeceğiniz ufak toz parçacıkları, ısı veya nem değişimi hard disk plakalarında kalıcı hasara yol açabilir.