Bilgisayarımda Casus Program Olduğunu Nasıl Anlarım?


Siber saldırılan, virüsler derken artık herkes bilgisayarının güvenliğinden endişe etmeye başladı. Dolayısıyla son 1 yıl içerisinde bilgisayarımda casus program olduğunu nasıl anlarım sorusunu soranların sayısında da net bir artış var. Aslında gayet kolay bir şekilde bilgisayarınızda çalışan bir casus programın olup olmadığını anlayabilirsiniz. Hatta şayet varsa casus programı silebilirsiniz. Şimdi sizlere yapmanız gerekeni aktaracağız. 

Öncelikle bilgisayarımda casus program olduğunu nasıl anlarım sorusuna yanıt lamanız için bilgisayarınıza sırasıyla başlat ve çalıştır komutlarını verin. Boş alana küçük harfler ile cmd yazın ve enter tuşuna basın. Karşınızda anında küçük bir pencere açılacak. Bu pencere DOS penceresi olarak adlandırılıyor. Pencerede indeç göreceksiniz. Hiçbir değişiklik yapmadan bu pencereye iki kelime yazmanız gerekiyor. 


Casus Programı Anlamanın Kolay Yolu 

Açılan bu pencereye yine küçük harfler ile net user yazmanız gerekiyor. Bu iki kelime arasında bir karakter boşluk bırakmayı unutmayın. Enter tuşuna bastığınızda liste şeklinde alt lata sıralanmış bir kullanıcı listesi göreceksiniz. Bu liste bilgisayarı kullanan kişilerin listesidir. EğerSupport_388945a0 ifadesini görüyorsanız bilgisayarınızda bir casus program var demektir. 

Eğer listede bu ifade yoksa rahat bir nefes alabilirsiniz. Çünkü bilgisayarınızda casus program yok demektir. Şayet varsa bu durumda silme aşamasına geçmeniz lazım. Silmek için de DOs ekranına şunu yazmanız ve ardından da neter tuşuna basmanız gerekiyor. Yazılması gereken: net user Support_388945a0 ve arada boşluklara da dikkat etmelisiniz. Enter tuşuna bastığınızda silinecektir. 

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar