icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Siber saldırılar, virüsler derken artık herkes bilgisayarının güvenliğinden endişe etmeye başladı. Dolayısıyla son 1 yıl içerisinde bilgisayarımda casus program olduğunu nasıl anlarım sorusunu soranların sayısında da net bir artış var. Aslında gayet kolay bir şekilde bilgisayarınızda çalışan bir casus programın olup olmadığını anlayabilirsiniz. Hatta varsa casus programı silebilirsiniz. Şimdi sizlere yapmanız gerekeni aktaracağız. 

Öncelikle bilgisayarımda casus program olduğunu nasıl anlarım sorusuna yanıtlamanız için bilgisayarınıza sırasıyla başlat ve çalıştır komutlarını verin. Boş alana küçük harfler ile cmd yazın ve enter tuşuna basın. Karşınızda anında küçük bir pencere açılacak. Bu pencere DOS penceresi olarak adlandırılıyor. Pencerede imleç göreceksiniz. Hiçbir değişiklik yapmadan bu pencereye iki kelime yazmanız gerekiyor.

Casus Programı Anlamanın Kolay Yolu 

Açılan bu pencereye yine küçük harfler ile net user yazmanız gerekiyor. Bu iki kelime arasında bir karakter boşluk bırakmayı unutmayın. Enter tuşuna bastığınızda liste şeklinde alt alta sıralanmış bir kullanıcı listesi göreceksiniz. Bu liste bilgisayarı kullanan kişilerin listesidir. Eğer Support_388945a0 ifadesini görüyorsanız bilgisayarınızda bir casus program var demektir. 

Eğer listede bu ifade ve benzeri var ise casus yazılım olma ihtimali yüksektir. Olmaması  ise casus yazılım olmadığı anlamına gelmiyor. 

İkinci aşama ise casus yazılım taraması yapmaktır. Eğer lisanslı bir antivirüs yazılımınız yoksa bile aşağıdaki linkten ücretsiz olarak online tarama yapabilir fikir sahibi olabilirsiniz. Güncel bir antivirüs-anti malware yazılımına sahip olmak çok önemlidir. Hemen şimdi https://www.eset.com/ie/home/online-scanner/ tıklayarak taramanızı yaptırabilirsiniz.

Casus Yazılım Nedir, Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Dijitalleşen dünyada gerçekleştirilen birçok işlem saniyelere indirgenirken, çeşitli problemlerle karşı karşıya kalınması kaçınılmaz oluyor. Bilgisayar kullanımı esnasında kişilerin zihninde ister istemez bir şüphe oluşuyor. Bu noktada en çok merak edilen konu ise bilgisayarımda casus yazılım var mı, varsa nasıl silebilirim gibi soru işaretleri beliriyor. Casus yazılım, kişinin cihazında yer alan mesajları, fotoğrafları, e posta içerikleri ve facebook mesajları gibi etkinliklerini takip etmek için kullanılan yazılımdır.

Bilgisayarınıza casus yazılımların vereceği zarar konusunda endişe ediyorsanız yukarıda bahsettiğimiz adımlar odağında ilerleyerek tespitini gerçekleştirebilirsiniz. Birilerinin cihazınızı takip ettiğini düşünüyorsanız paniğe kapılmadan gerekli işlemleri gerçekleştirerek programı silebilirsiniz. Bilgisayarınızın güvenliği için kullanılan antivirüsler, bu aşamada en doğru yazılımlardır.

Bilgisayarımda casus yazılım var mı diye şüphede kalıyorsanız elbette bunun geçerli bir sebebi vardır. Çünkü gün içerisinde ziyaret ettiğiniz sitelerin birçoğunda casus yazılım bulunmaktadır.  Eğer bilgisayarınızda casus yazılım olduğu konusunda endişeleriniz varsa, bunun zararlarından da bahsetmemiz gerekir. Casus yazılımlar PC’yi yavaşlatır ve sistemin çökmesine sebep olur. Bunun yanı sıra aşırı ısınmaya sebep olarak cihazınızda ciddi zararlar yaratabilir. Casus yazılımın olup olmadığı konusunda erken tespit en önemli önlemlerden biridir. Bu yüzden öncelikle gerekli kontrolleri yapmanız gerekmektedir.

Casus yazılımın neden olduğu sorunları  merak ediyorsanız hemen sizlerle paylaşalım. Bu problemlerin başında kuşkusuz kimlik hırsızlığı gelmektedir. E postalarınıza, sosyal mecralardaki mesajlarınıza erişebilmesi, aslında kimliğinizi taklit edebilme ve adınıza bir profil oluşturabilme amacı ile yapılabilmektedir. Bilgisayarınızda yer alan çeşitli bilgiler doğrultusunda hesap bilgilerinizi ele geçirilerek kullanılabilmektedir.

Bu tip sorunları yaşamadan önce mutlaka ilgili adımlar doğrultusunda kontrollerin sağlanması gerekir. Bilgisayar takip programı nasıl anlaşılır gibi soru işaretlerinizi, geniş kapsamlı bir şekilde ele alarak gidermek için yazımızı kaleme aldık. Bilgisayarda casus yazılım nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız, bahsettiğimiz adımlar üzerinden gerekli kontrolleri sağlayarak programı silebilirsiniz. Sonrasında bilgisayarınızı güvenle, endişesiz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.