icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Siber saldırılar, virüsler derken artık herkes bilgisayarının güvenliğinden endişe etmeye başladı. Dolayısıyla son 1 yıl içerisinde bilgisayarımda casus program olduğunu nasıl anlarım sorusunu soranların sayısında da net bir artış var. Aslında gayet kolay bir şekilde bilgisayarınızda çalışan bir casus programın olup olmadığını anlayabilirsiniz. Hatta varsa casus programı silebilirsiniz. Şimdi sizlere yapmanız gerekeni aktaracağız. 

Öncelikle bilgisayarımda casus program olduğunu nasıl anlarım sorusuna yanıt lamanız için bilgisayarınıza sırasıyla başlat ve çalıştır komutlarını verin. Boş alana küçük harfler ile cmd yazın ve enter tuşuna basın. Karşınızda anında küçük bir pencere açılacak. Bu pencere DOS penceresi olarak adlandırılıyor. Pencerede imleç göreceksiniz. Hiçbir değişiklik yapmadan bu pencereye iki kelime yazmanız gerekiyor. 


Casus Programı Anlamanın Kolay Yolu 

Açılan bu pencereye yine küçük harfler ile net user yazmanız gerekiyor. Bu iki kelime arasında bir karakter boşluk bırakmayı unutmayın. Enter tuşuna bastığınızda liste şeklinde alt lata sıralanmış bir kullanıcı listesi göreceksiniz. Bu liste bilgisayarı kullanan kişilerin listesidir. EğerSupport_388945a0 ifadesini görüyorsanız bilgisayarınızda bir casus program var demektir. 

Eğer listede bu ifade ve benzeri var ise casus yazılım olma ihtimali yüksektir. Olmaması  ise casus yazılım olmadığı anlamına gelmiyor. 

İkinci aşama ise casus yazılım taraması yapmaktır. Eğer lisanslı bir antivürüs yazılımınız yoksa bile aşağıdaki linkten ücretsiz olarak online tarama yapabilir fikir sahibi olabilirsiniz. Güncel bir antivirüs-anti malware yazılımına sahip olmak çok önemlidir. Hemen şimdi https://www.eset.com/ie/home/online-scanner/ tıklayarak taramanızı yaptırabilirsiniz.Sizi Arayalım