icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Son yıllarda artan depolama ihtiyaçları ile doğru olarak veri kayıpları da artmaktadır. Çoğu kişi bu tür durumlarla karşılaştığında öncelikle bilgisayardan veri kurtarma işleminin nasıl yapıldığını araştırmaya başlıyor. Elbette internet ortamında konuya dair onlarca içerik, yüzlerce öneri ve bir o kadar da bunu yapabildiğini iddia eden program var.  Doğrusu özellikle youtube gibi sitelerde aslında hiçbir teknik bilgi olmadan ve aslında başarısız olan deneyimlerini paylaşıyormuş gibi yayınlanan videoları sırf birkaç tık alabilmek için yayınlayan bir sürü yayıncı mevcut. 

Öyle ki hard diskini buzdolabına attırandan tutun, ana kartını 200 derecede ısıtılmış fırına attıranına kadar birçok yanıltıcı yanlış bilgi kirliliği mevcut.  Maalesef bu sadece veri kurtarma sektörü için değil tüm alanlarda istismar edilen bir konu olmaktadır. Doktorlar bile internetten tanı konulmaya çalışılmasından ve bir iki tık uğruna yayınlanan bu yanlış bilgilerden büyük ölçüde rahatsızdır. 

Peki, bunların tamamı bilgisayardan veri kurtarma işleminin kullanıcılar tarafından yapılabilmesini sağlıyor mu? Elbette hayır. Konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim. Veri kaybı virüs nedeniyle olabildiği gibi bilgisayarın işletim sistemiyle ilgili bir sorundan da kaynaklanabilir. Sabit diskte bir arıza meydana gelmiş olabileceği gibi bilgisayardaki farklı bir donanımda ya da yazılımda bir sorun oluşmuş da olabilir. Kısacası veri kaybına neden olan çok sayıda problem sıralanabilir. 


Veri Kurtarma Çalışması Profesyonellik Gerektirir!

Hangi nedenle veri kaybının meydana geldiğinin analiz edilmesi gerekir. Çünkü veri kurtarma çalışması bu sorun dikkate alınarak ve ortadan kaldırılarak mümkün olabilir. Ancak internet ortamında edinilen bilgilerle bu sorunu analiz etmek, ortadan kaldırmak ve nihayetinde veriyi kurtarmak sanıldığı kadar kolay değildir ve çoğu zaman hem işlem maliyetini arttırır hem de veri kurtarma oranını düşürür.

Veri kurtarma firmaları bu tür sorunlar üzerine uzmanlaşmış ekipler ile hizmet veriyor. Clean room teknolojisi gibi üst düzey teknolojileri kullanıyor. Hatta veri kurtarmak için özel bir yazılım dahi hazırlayarak bu çalışmayı gerçekleştirebiliyor. Şayet internetten edinilen bilgilerle veri kurtarma mümkün olsaydı, veri kurtarma firmaları bu denli geniş kapsamlı çalışmalar yapmaya da gerek görmezdi. 

Dolayısıyla veri kurtarma sanıldığı gibi amatörce gerçekleştirilebilecek bir işlem değildir. Şayet ulaşmaya çalıştığınız veri sizin için önemliyse, kişisel müdahalelerde bulunmadan derhal bir veri kurtarma firması ile iletişime geçmeniz önerilir. Aksi halde, gelişigüzel çabalarla, istemeden de olsa ulaşmaya çalıştığınız verinin kurtarılmasını imkânsız hale getirebilirsiniz. 

Hasta olduğunuz da doktora gidersiniz hatta en iyi doktora gitmek istersiniz. Yaşadığınız veri kaybında da en iyisini tercih etmek isteyeceksiniz. Aynı zamanda ekonomik olması da çok önemlidir. GOLD DATA veri kurtarma uzmanları sizi mümkün olan en kısa sürede ve en ekonomik maliyetle verilerinize kavuşturmak için bir telefon kadar uzağınızda. 


RASTGELE