icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Dijital ortamda karşılaşılan en sık sorun verilerin yanlışlıkla silinmesidir. Bazen de ihtiyacınızın olmayacağını düşündüğünüz bir dosyayı silersiniz ancak sonrasında o dosyaya ihtiyacınız olur. İşte bu durumda paniğe kapılmayın. Çünkü bilgisayarda silinen dosyaları geri getirme işlemi yapılabilir. Verileriniz aslında siz sildiğinde tamamen silinmiyor da diyebiliriz. Sadece baktığınızda dosyaları artık görmüyor ve kullanamıyorsunuz. 

Silme komutu verdiğinizde verilerinizi görmezsiniz ancak hard disk bu verileri tekrar yazılabilir bir forma getirebiliyor. Dolayısıyla bu sayede bilgisayardan silinen dosyaları geri getirme de mümkün oluyor. Bunun için bilgisayarınızda mevcut olan sistemlerden faydalanmanız mümkün değil. Mutlaka veri kurtarma amacıyla özel olarak yazılmış olan programları kullanmanız gerekiyor.

 

Bilgisayardan Silinen Dosya Nasıl Geri Getirilir?

Bazı programlar bu işlemin kolaylıkla yapılabilmesine olanak tanıyor. Ancak bu programları kullanmak için de deneyimli olmanız lazım. Çünkü kompleks bir yapıya sahip olabiliyorlar. Bazı yazılımlar birkaç farklı ortamdan veri kurtarma amacıyla tasarlanıyor. Yanlış bir komut vermeniz saatlerce boşuna beklemenize sebep olabilir. Hatta hatalı bir işlem bilgisayarınıza zarar da verebilir. 

Bu arada internet ortamında çok sayıda sahte ve virüslü programın olduğunu bilmenizde fayda var. Veri kurtarmak için hazırlandığı öne sürülse de aslında bilgisayarınızda bulunan kişisel verileri kopyalayan, dosyaların formatını değiştiren hatta bilgisayarı kilitleyerek kullanım dışı bırakan virüsler son derece yaygın! Bu nedenle güvenmediğiniz ve içeriğini bilmediğiniz yazılımları bilgisayarınıza yüklemeyin.