icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Dijital ortamda karşılaşılan en sık sorun verilerin yanlışlıkla silinmesidir. Bazen de ihtiyacınızın olmayacağını düşündüğünüz bir dosyayı silersiniz ancak sonrasında o dosyaya ihtiyacınız olur. İşte bu durumda paniğe kapılmayın. Çünkü bilgisayarda silinen dosyaları geri getirme işlemi yapılabilir. Verileriniz aslında siz sildiğinde tamamen silinmiyor da diyebiliriz. Sadece baktığınızda dosyaları artık görmüyor ve kullanamıyorsunuz. 

Silme komutu verdiğinizde verilerinizi görmezsiniz ancak hard disk bu verileri tekrar yazılabilir bir forma getirebiliyor. Dolayısıyla bu sayede bilgisayardan silinen dosyaları geri getirme de mümkün oluyor. Bunun için bilgisayarınızda mevcut olan sistemlerden faydalanmanız mümkün değil. Mutlaka veri kurtarma amacıyla özel olarak yazılmış olan programları kullanmanız gerekiyor.

 

Bilgisayardan Silinen Dosya Nasıl Geri Getirilir?

Bilgisayardan silinenleri geri getirme ihtiyacı hayatımızın herhangi bir döneminde karşımıza çıkabilir. İstediğiniz dosyaları geri almak bazen kolay bir işlemle halledilebilirken çoğunlukla profesyonellik isteyen bir işlemdir. Mesela sağ tıklanarak silinen dosyalar için geri dönüşüm kutusunu açın. Sildiğiniz dosyayı seçin ve ardından sağ tıklayıp geri yükle seçeneğine tıklayın. Bu sayede geri dönüşüm kutusuna gönderdiğiniz dosyanız geri gelecektir. Bu basit işlem, bilgisayarınıza bir zarar vermez ve kolayca yapılabilir.

Dosya kayıplarının pek çok nedeni olabilir. Dosyayı yanlışlıkla silebilirsiniz. Hard disk veya sistem çökebilir. Disk, bölüm veya diğer depolama alanları beklenmedik şekilde formatlanabilir. Bölümler kazayla silinebilir. Cihaz bozulduğunda “erişim reddedildi” hatası alınabilir. Ani elektrik kesintisi, cihazın darbe alması, verilerin kaydedilmemesi de dosya kaybı nedenlerinden olabilir.  Her neden için ayrı ayrı çözümler vardır. Biraz bu çözümlerden bahsedelim.

İlk olarak kaybettiğiniz, geri getirmek istediğiniz dosyalarınız varsa ve Windows yedekleme kullanıyorsanız bu dosyaları yedekten geri yükleyebilirsiniz. Yedekleme ve geri getirme en çok tercih edilen yollardandır. Yedekleme kullanmıyorsanız da önceki sürümler sayesinde silinen dosyaları geri getirmek mümkün. Önceki sürümler, Windows’un otomatik olarak kaydettiği dosyaların bir kopyasıdır.  

Dosyaları yedekten geri yüklemek için; başlangıç düğmesi, denetim masası, sistem ve bakıma tıklayın ve ardından yedeklemek veya geri yüklemek istediğiniz ögeleri seçin. Dosyalarımı geri yükle seçeneğine tıkladıktan sonra sihirbazdaki adımları takip edebilirsiniz. 

Silinen dosyaları geri getirme amacıyla önceki sürümleri geri yüklemek için; başlangıç düğmesi ardından bilgisayarı seçerek açın. Silinen veya kaybolan dosyayı içeren klasörü bulun. Bu klasörün üstüne sağ tıklayın ve önceki sürümleri geri yükle seçeneğini seçin. Daha sonra görmek istediğiniz dosyanın önceki sürümleri sıralanacaktır. 

Silinen veya kaybolan dosyalarımı geri nasıl getirebilirim diye düşünüyorsanız işte size başka bir yöntem: kurtarma programları. Dosyalarınızı kurtarmak için üçüncü parti yazılımları kullanmanız mümkündür. Bunlara recovery wizard denir. Kurtarma sihirbazı anlamına gelir. Kurtarma sihirbazları denilen bu programlar dosyaları geri yüklemek için genelde benzer yolları takip eder. Bu yol ise; bilgisayardaki sabit diski, harici olarak bağlanan USB flash sürücüsündeki veya microSD kartındaki silinmiş dosyaları tarayarak silinmiş dosyaları bulmaktır. Bu sayede dosyaları geri yükleyebilir.

Bazı programlar bu işlemin kolaylıkla yapılabilmesine olanak tanıyor. Ancak bu programları kullanmak için de deneyimli olmanız lazım. Çünkü kompleks bir yapıya sahip olabiliyorlar. Bazı yazılımlar birkaç farklı ortamdan veri kurtarma amacıyla tasarlanıyor. Yanlış bir komut vermeniz saatlerce boşuna beklemenize sebep olabilir. Hatta hatalı bir işlem bilgisayarınıza zarar da verebilir.

Bu arada internet ortamında çok sayıda sahte ve virüslü programın olduğunu bilmenizde fayda var. Veri kurtarmak için hazırlandığı öne sürülse de aslında bilgisayarınızda bulunan kişisel verileri kopyalayan, dosyaların formatını değiştiren hatta bilgisayarı kilitleyerek kullanım dışı bırakan virüsler son derece yaygın. Bu nedenle güvenmediğiniz ve içeriğini bilmediğiniz yazılımları bilgisayarınıza yüklemeyin.

PC’de Silinen Dosyaları Geri Alma

Veri kurtarma işlemi silinen veya kaybolan dosyanın türüne ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Verilerin türü ve silinme sebepleri veri kurtarma işlemlerinin sonucunu etkileyecektir. Silinen veriler her zaman kesin olarak geri getirilme garantisine sahip olamaz. Ama bu verilerin asla kurtarılamayacağı anlamına da gelmez. Firma tarafından ya da bireysel olarak depolanan verileri silinmesi sonucu kurtarma aracını kullanarak kurtarmak mümkün olsa da bu işlem mutlaka uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Çünkü işlem sırasında yapılabilecek en küçük hata dosyanın sonsuza kadar kaybolmasına sebep olabilir. Bu sebeple işlemleri uzmanların gerçekleştirmesi en doğru yöntemdir. 

Kaybolan dosyaları geri getirmek için veri kurtarma uygulamalarını yani sihirbazlarını kullanabilirsiniz demiştik. Bu uygulamaları kullanmanın bazı avantajlarından bahsedelim. Silinen ya da kaybolan dosyalarınıza diğer yöntemlerden daha sağlıklı bir şekilde ulaşmanız ilk avantajdır. Dosyalar arasındaki karmaşa önlenir ve bu uygulamalar dosyaları karşınıza listeli bir şekilde çıkarır. Verilerin depolanması aşamasında kullanılan teknikler sayesinde güvenlik sorunları en aza iner. Kaybolan verilerin ve dosyaların geri gelme ihtimali diğer yöntemlere oranla çok daha yüksektir.  

Bu uygulamaların kullanılması sayesinde veri depolama ve yönetme gibi birçok işlem aynı anda gerçekleştirilebilir. 

Tüm bu uygulamaların avantajları olsa da kullanımı için uzman birinden destek almanın gerekliliğini tekrar vurgulamamız gerekir. Yardım alınmayan işlemler sonucunda büyük ve geri dönülmez veri kayıpları yaşanması ihtimali yüksektir. Dosyalarınızı nasıl geri döndüreceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.