icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Veri kaybı çok sayıda kişinin başına gelen istenmeyen durumlardan biridir. Kötü amaçlı yazılımlar, yanlışlıkla sil komutunun verilmesi, donanım ya da yazılımla ilgili herhangi bir sorun yaşanması gibi durumlarda verilere ulaşmak mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden ve cihaza ya da aygıta herhangi bir müdahalede bulunmadan profesyonel bir veri kurtarma firması ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Kimi zaman disklerin başlatılmaması gibi çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bu gibi durumlarda da paniğe kapılmak ve gelişigüzel müdahalelerde bulunmamak gerekiyor.  Çünkü başlatılamayan diskten veri kurtarma çalışmasının da mutlaka profesyonel teknikler kullanılarak gerçekleştirilmesi lazım.  Disklerin başlatılmaması pek çok farklı nedenle ortaya çıkabilen bir problem.

Eğer hard disk tarafında sorun yaşıyorsanız ve bilgisayarınızda diski başlat dediğinizde bilgisayarınız açılmıyorsa, bilmediğiniz ama araştırarak öğrenmek istediğiniz birçok teknik ile karşılaşabilirsiniz. Verileri kurtarmanız gerektiğine dair sizlere birçok ücretli, ücretsiz programlar yardımcı olacağını iddia edecek olsa da bu programlar konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz disk veri kurtarma süreçlerinizi daha da zorlaştırabilirsiniz. Başlatılmayan bilgisayarınızın diskteki verileri kurtarılması için yapacağınız şey, verileri geri kurtarma hizmeti alacağınız profesyonel destektir.

Günümüzde uygulanabilir birçok veri kurtarma programı bulunsa da önemli verilerinizi riske atmamak için bunların denenmemesi önerilir. Sabit diskinizde saklanan verilerinizi kurtarmak, içerisindeki verileri kurtararak iş dosyalarınızdan kişisel sakladığınız dosyalara kadar birçok verinizin kaybolmasını önleyeceksiniz. Bunun için uzman alanda yardım alabileceğiniz, disk yönetimi konusunda bilgili ve yetkili kişilerle çalışmanız önemle tavsiye edilir.

Disk Başlatılamadığında Ne Yapmak Gerekir?

Herhangi bir nedenle başlatılamayan diskten veri kurtarma çalışmasının bu sorunun neden kaynaklandığını belirlenmesinin ardından yapılması gerekiyor.  Tahmin edebileceğiniz gibi bu çalışmanın da ayrı bir uzmanlık ve profesyonellik gerektirdiği aşikâr. Diskin başlatılamaması ya da başlatıldığında anında otomatik olarak kapanması gibi çeşitli sorunlar yaşadığınızda yapmanız gereken en doğru tercihi profesyonel bir veri kurtarma firması ile iletişime geçmeniz olacak.

Bu gibi durumlarda yapılan en büyük hata internette araştırma yapmak ve sonrasında bu araştırmada edinilen gelişigüzel bilgileri uygulamak oluyor. Herhangi bir program yükleyerek çalışmayan bir diskten verileri aktarmanız mümkün olmaz.  Donanım nedeniyle yaşanan bir sorun ya da yazılımdan kaynaklı bir problem nedeni ile çalışmayan disklerin herhangi bir program ile çalıştırılması için yapılan denemeler beyhude bir çabadan öteye gidemeyecektir.

Sabit diskinizde kurtarmak istediğiniz verilerle ilgili internetten yapacağınız araştırmalarda birçok bilgi bulunsa da, birçoğu eski teknik ve eski teknoloji harici diskler için geçerlidir. Yeni teknoloji için hem fiziksel hem de sanal ortamda müdahale gerektiren durumlar olabilir. Harici diskiniz varsa ve sabit diskiniz gibi bunlar dahil olmak üzere genel bir veri kurtarma çalışması gerekiyorsa, bu alanda uzman desteğin önemi çok yüksek olduğunu unutmayın.

Yaşanılan tüm olumsuzluklar konusunda uzman ve profesyonel kadrosuyla birlikte veri kurtarma çalışması yapan şirketimiz Gold Data, sizlere sabit diskinizde yaşadığınız tüm başlatılmamış disk veri kurtarma çalışmasında uzman destek sunuyor. Verileri geri getirme konusunda bir çözüm var mı ile ilgili silinen dosya ve kaybolan verileri kurtarmanız için destek sağlıyor.

Harici Hard Diskten Veri Kurtarma

USB 3.0 ya da 2.0 okuma – yazma hızına bağlı versiyondaki kablolarla ilgili olarak verileri kurtarmanız gerekiyorsa, bu alanda alacağınız destek konusunda en iyi şekilde verilerinizi harici harddiskten kurtarma için işlem yapılması gerekmektedir. Verilerin kurtarılması için, olası sorunların tespiti önemlidir.

Verileriniz, virüs nedeniyle, diski biçimlendirme ya da yanlışlıkla çöp kutusuna taşı şeklinde tamamen silinmesiyle karşılaşılan durumlardan dolayı silinmiş olabilir. Ancak veriler, görünürde silinmiş olsa da okuma yazma değerlerinin teknik olarak fiziksel müdahalede bulunulmasıyla beraber verileri kurtarmak mümkün olmaktadır. Her veri, silindikten sonra hemen kaybolmaz ve gerekli müdahaleler yapıldığında, en iyi şekilde kurtarılabilir.

Günümüz koşulları içerisinde harddiskten veriyi kurtarmak için çözüm olarak birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler, ücretli – ücretsiz çözüm yolları olarak internette bilgi niteliği taşısa da, çoğu zaman uzman kişiden yardım, destek almak önemli yollardan biri olur. Verileriniz, sizin veya iş yeriniz için ne kadar önem değerine sahipse bu alanda da ona göre bilgi ve destek almanız gerektiğini unutmayın. Doğru teknik, verilerinizin kurtarılmasında da bir o kadar doğru yaklaşımı beraberinde getirir.

Veri Kurtarma Çalışması Uzmanlık Gerektirir!

Yetkin bir bilgiye sahip olan firmalar ve ekipleriyle birlikte çalışarak uzman kadrosuyla beraber destek alabilirsiniz. Verilerinizin kurtarılması aşamasında, yeterli bilginiz olmadığında doğrudan müdahale edilebilir olan çözümlerle beraber profesyonel destek, her zaman size yardımcı olur. En doğru niteliklerde kurtarma çalışması yapılacak disklerde, fiziksel müdahale gerekiyorsa laboratuvar ortamında fiziksel olarak müdahale edilerek veri kurtarma çalışması sağlanacağı gibi; lisanslı ve uzman kişilerin bilgi sahibi olduğu, kullandığı programlara da uzaktan verilere ulaşma, uzman anlamda gerçekleştirilebilir.

Uzman desteği dışında kendi başınıza da yapabileceğiniz birkaç çözüm olsa da bunların hiçbiri genel anlamda tavsiye edilmemektedir. Çünkü verilerinizin kurtarılmasında her yapılan işlem, diske kaydedilerek bir önceki silinen verilerin kurtarılmasını da bir o kadar zorlaştırır. Kişisel gayret ve amatör veri kurtarma çalışmaları, genel olarak uzman kişilerin yapacakları çalışmalara yardımcı olmamaktadır.

Aksine bu tür çabaların bilgisayarınıza ya da diskinize ciddi zararlar verebileceğini belirtmemiz gerekiyor. Zira veri kurtarma adı altında lanse edilen pek çok program profesyoneller tarafından kullanılması gereken yazılımlardır. Bu nedenle bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirebileceğiniz çeşitli programlarla veri kurtarma çalışması yapmanız pek olası bir durum değildir.

Bu denli ciddi bir risk almak yerine bizi aramanız ve ne yapmanız gerektiğini sormanız çok daha doğru bir seçim olacak. Veri kurtarma alanında sunduğumuz hizmetlerden siz de faydalanabilir ve böylelikle cihazlarınızı ya da aygıtlarınızda riske atmadan verilerinize kavuşabilirsiniz.  Daha detaylı bilgi almak isterseniz müşteri hizmetleri merkezimizi çekinmeden arayın.