icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Akıllı cihazların hayatımıza girmesi ile birlikte tanıştığımız Android işletim sistemi, günümüzün en popüler işletim sistemleri arasında yer almaktadır. Tablet bilgisayarlardan cep telefonlarına kadar kullanılan Android ise her işletim sisteminde olduğu gibi bazı durumlarda arızalanmakta ve verilerinize ulaşmanızda size engel olabilmektedir.

Çeşitli sebeplerden dolayı kullanamadığınız Android kullanan cihazlarınızın içerisinde yer alan fotoğraf, mesaj, arama kayıtları ve videolarınızı ise Android veri kurtarma yöntemleri sayesinde geriye getirebilirsiniz. Veri kurtarma işlemlerini yapabilmeniz için ise diğer sistemlerden farklı olarak öncelikle bir ön hazırlık yapmanız gerekmektedir.

android veri kurtarma

Android Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Medya transfer protokolü olan MTP üzerinden çalışan Android cihazlar, Windows işletim sistemi kullanan bilgisayar sistemlerine bağlandığı zaman dosya transferini kolay bir şekilde yapabilmenizi sağlıyor. Fakat direkt olarak dosyalar ile bağlantı sağlayabilmesi için Android veri kurtarma yazılımlarının Android’in ADB’den yararlanabilmesi gerekiyor.

ADB sayesinde hafızada yer alan imaj, Android ve Windows işletim sistemlerine aktarılabiliyor. Aktarım işlemini yapabilmek için ise Google Play mağazasından edinebileceğiniz gerekli uygulamalar işinizi görüyor. Buraya kadar geldikten sonra Android Terminal Emülatörü edinmeniz gerekiyor. Yazılımınızı seçtikten sonra Admin olarak giriş yapıp uygun bölümlerin hangileri olduğunu komutlar vasıtasıyla tespit edebilirsiniz. Aradığınız bölümün yolu, cihazınızın yongaseti ve donanımsal özelliklerine göre değişik olabilir. Verilerin kontrollerini gerçekleştirdikten sonra USB onarma tercihini etkinleştirerek Android cihazlarınızı veri kurtarma için hazır hale getirebilirsiniz.

Sık karşılaşılan sorunlar arasında yer alan Bad Sector ile ilgili yazdığımız bad sector nedir yazımıza göz atarak bad sector oluşumu ve çözüm yöntemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


RASTGELE