icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayarınız en çok veri kaydettiğiniz cihaz olabilir. Bazı durumlarda beklenmeyen sürprizler yaşanabilir ve bu durumda format atmadan önce 4 adımda veri kurtarma işlemi yapabilirsiniz. İlk adım olarak bilgisayarınıza Pen Drive yüklemeniz gerekiyor. Hemen ardından Linux dağıtımı da (ubuntu) bilgisayarınıza yükleyin. Sonrasında ise Pen Drive USB Installer ile USB diskinizi çalışır forma getirin. 

Ardından bilgisayarınızı başlatarak bios ayarlarına girmeniz gerekiyor. Bunun için F8 yada F12 tuşlarını kullanabilirsiniz. Bazı bilgisayarlarda tuşa basmanıza gerek olmayacağını da hatırlatalım. Sonrasında 4 adımda veri kurtarma işleminin en önemli adımına geçmeniz gerekiyor. Açılan bios ayarları ekranında USB diskin birincil disk olması için işaretleyin. Kaydedin ve ekrandan çıkın. 


Bilgisayarda Format Öncesi Veri Kurtarma İşlemi

Son adımda ise çok dikkatli olmanız gerekiyor. USB aygıtını bilgisayarınıza takarak bilgisayarı yeniden başatın. Burada Ubuntu ekranına gelmeniz gerekiyor. Kurulum ekranında karşınıza iki seçenek çıkacak. Bu seçeneklerden “try ubuntu” seçeneğini tercih etmeniz gerekir. Diğerini seçerseniz bilgisayarınızdaki tüm veriler silinebilir. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var. 

Bu seçeneği tercih ettikten sonra kurulumun tamamlanması için yaklaşık 10 dakika beklemeniz gerekecek. Ubuntu kurulumu tamamlandığında ise bilgisayarınızdaki tüm verilere gayet kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Verilerinizi USB aygıta aktarabilirsiniz. Verilerinizin tamamını aktardıktan sonra sorunsuz bir şekilde bilgisayarınıza format atabilirsiniz. Ancak tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olmalısınız. Format sonrasında bilgisayarınızda bulunan verilerin hiç birine ulaşamazsınız.